Ринок нерухомості зіткнувся із серйозними викликами через повномасштабну війну. Наслідки досі не вдалося повністю подолати, зважаючи на дорожчання житла, зменшення попиту, падіння реальної платоспроможності тощо.
Що буде з цінами на первинному ринку
Важко прогнозувати ситуацію в довгостроковій перспективі, оскільки ринок реагує на геополітичні речі. Йдеться, зокрема, про новообраного президента США Дональда Трампа і політику його Білого дому. Спираючись на об'єктивні фактори, що не залежать від умов на міжнародній арені, можна припустити: середньозважене підвищення цін відбудеться на рівні максимум 15% за рік сумарно.
Собівартість будівництва за 2023-й зросла щонайменше на 45-47%. Йдеться про дорожчання матеріалів і будівельно-монтажних робіт. Водночас у нас практично нульовий попит на нерухомість. В окремих сегментах він сконцентрований на рівні до 20%. І то за умови складання суми факторів, — зауважила експертка.
Це і хороша репутація девелопера, який продовжує будувати і виконувати взяті на себе зобов'язання, попри регулярні ракетні обстріли, пошкодження енергетичної інфраструктури тощо. Це і відповідність продукту очікуванням споживачів, які почали зосереджувати увагу на:
- поліфункціональних квартал-кластерах;
- рекреаційних комплексах закритого типу з міксом інфраструктури.
Покупці стикнуться з дорожчанням нерухомості у 2025 році за умови, що збережеться відносно стабільна ситуація на ринку. Прогноз 15% може скоригуватися у бік збільшення, якщо відбудеться втрата виробничих потужностей за різними напрямками будівельних матеріалів. Або у разі мобілізаційних процесів, які посилять дефіцит кваліфікованих працівників.
Я вважаю, що 2025-й буде визначальним для девелоперів. Ми будемо чітко бачити, у кого є потенціал продовжувати залишатись на ринку, розвиватись і бути повноцінним гравцем, а хто почав свій шлях до самознищення чи іншими словами — самостійного виходу з ринку, — констатувала Вікторія Берещак.
Чого чекати на вторинному ринку
Вторинний ринок нерухомості загалом залежить від людського фактора. Якщо будуть нові внутрішні міграційні зрушення, то в регіонах пожвавиться як оренда, так і купівля-продаж. Великі міста-хаби, зокрема Львів і Київ, мають більш активні ринки. Як показала практика 2024 року, з урахуванням курсу долара та інших факторів можливе дорожчання ліквідних однокімнатних квартир у межах 10-12%, а двох- і трикімнатних — десь на рівні 6-8% за рік.
Що стосується єОселі, програма може залишитися драйвером, якщо буде достатнє фінансування. Причому стабільне, без перегляду рішення про виділення коштів. Необхідно, щоб на єОселю виділяли як мінімум 17-20 мільярдів гривень щороку, — додала оглядачка.
Але варто зважати на купівельну спроможність українців. Вона зменшилася, бо люди психологічно не готові інвестувати великі кошти у квадратні метри через невизначеність подій на геополітичній арені довкола України. Оптимістичним сценарієм буде, якщо вдасться повернути в загальній структурі попиту, тобто по продажах, хоча б до 10-15%.
Експертка впевнена, що девелопери не зможуть знайти в собі можливість перелаштувати бізнес-процеси, аби не залежати суто від грошей покупця для продовження будівництва. Необхідно шукати інвестиційних партнерів, зацікавлених у зведенні житлових об'єктів. Якщо компанії не почнуть кооперуватися з міжнародними гравцями, які приглядаються до українського ринку, бо бачать в ньому потенціал після перемоги, то відбудеться переформатування діяльності забудовників у найгіршому розумінні.